Vapaaehtoistoimintaa Järvenpään alueella

Lisätietoja:
Senja Liikonen
045 129 7029
senja.liikonen@yhdistysverkosto.net 

EHJÄ ry

Vapaaehtoisena tukihenkilönä voit tarjota lapselle tai nuorelle aikuisen läsnäoloa ja huomioita sekä mukavaa tekemistä.

Tuomas Liski 
045 672 3702 
tuomas.liski@ehja.fi
www.ehja.fi

ENTER ry

Senioreiden vertaisopastustoimintaa tietoteknisten laitteiden ja sähköisten palveluiden käytössä.

Päivi Savolainen 
050 449 4533 paivi.savolainen@entersenior.fi  www.entersenior.fi

FinFami uusimaa

Mielenterveys- ja päihdeomaisten tukeminen.

Cata forsström
044 793 9990
cata@finfamiuusimaa.fi
www.finfamiuusimaa.fi

Järvenpään kaupunki

Vertaisnuorten toiminta, tapahtumien, kerhojen järjestämistä. Toimintaa esim. Myllytiellä ja Vanhankylänniemen kartanolla.

Alle 29-vuotiaille vertaisnuorten toiminta, kerhotoiminnan ohjaus, retket, tapahtumat, verkkotoiminta ja kansainvälinen toiminta.               

Nina Sandqvist 
040 315 2125 
nina.sandqvist@jarvenpaa.fi

Riku Torvinen
040 315 3925 
riku.torvinen@jarvenpaa.fi

Terhi Behm
040 315 2994 
terhi.behm@jarvenpaa.fi

Järvenpään seurakunta

Vapaaehtoistoimintaa seurakunnan kirpputorilla tai Yhteisvastuun lipaskerääjänä.

Katariina Autero 
 050 431 9701 
katariina.autero@evl.fi
www.jarvenpaanseurakunta.fi

Keski-Uudenmaan Omaishoitajat ja Läheiset ry

Ulkoilukaveri-toiminta, ryhmän ohjaus, yksittäisissä tapahtumissa avustaminen tai ohjelman järjestäminen, markkinointiapu, infopistetoiminta ym.

Laura Kosonen
050 320 3962 
laura.kosonen@omaisoiva.net www.keskiuudenmaanomaishoitajat.fi 

Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry

Vapaaehtoistoimintaa sairaalassa, aula-avustajana, leikkikaverina, juttukaverina tai vertaistukijana.

Senja Liikonen
045 129 7029 senja.liikonen@yhdistysverkosto.net
www.olkatoiminta.fi, www.yhdistysverkosto.net

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Uudenmaan piiri ry

Ystäväksi maahanmuuttajalle -toiminta ja perhekummitoiminta.

Sonja Lehmonen 
044 9715 872
sonja.lehmonen@mll.fi 

Kirsi Ahokas
044 7633 555
kirsi.ahokas@mll.fi 

www.uudenmaanpiiri.mll.fi 

Perhehoitoyksikkö Pihlaja, Keski-Uudenmaan Sotekuntayhtymä

Tukihenkilötoiminta
tukiperhetoiminta

Tuula Hallia 
050 497 0377
tuula.hallia@keusote.fi 

www.perhehoitoyksikkopihlaja.fi

Rikosuhripäivystys RIKU

Auttaa ja tukea rikoksen uhreja, heidän läheisiään ja rikosasiassa todistavaa.
Erillinen koulutus vapaaehtoisille.

Tuija Hellsten
0400 875 395 
tuija.hellsten@riku.fi  
www.riku.fi⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Setlementti Louhela  ry

Olohuone-, ystävätoimintaa, kerhoja ja monipuolisesti vapaaehtoistoimintaa

Tiina Herttuainen 
044 3400 702 tiina.herttuainen@setlementtilouhela.fi 
www.setlementtilouhela.fi

Siskot ja Simot ry

Pienryhmätoimintaa sekä mukavia yhteisiä pop up-tapahtumia, joissa vapaaehtoiset kohtaavat ikäihmisiä

044 9733844
toimisto@siskotjasimot.fi 
www.siskotjasimot.fi

Tuusulanjärven Klubitalo – ESKOT ry

Työ- ja koulutusvalmennusta sekä sosiaalista kuntoutusta mielenterveyskuntoutujille.

Pirjo Redsven 
045 120 7007
 pirjo.redsven@eskot.org 
www.tuusulanjarvenklubitalo.eskot.fi

Wörtti-tukihenkilötoiminta /Hyvinkään Nuorisoasuntoyhdistys ry

Wörtti kouluttaa vapaaehtoisia tukihenkilöitä 18–29-vuotiaille nuorille. Tule kaveriksi itsenäistyvälle nuorelle!

Tuuli Nurmi 
040 197 1689 
tuuli.nurmi@hnay.fi 
www.hnay.fi/wortti/